„Tarcza antykryzysowa” dla biznesu i pracowników

18.03.2020

Obrona przed utratą pracy, pomoc dla firm, pomoc dla służby zdrowia, zabezpieczenie systemu finansowego i inwestycje publiczne - to pięć filarów planu ratowania budżetów obywateli, które zaproponował rząd. Pakiet antykryzysowy ma kosztować 212 mld zł. Częściowo wróci też handel w niedzielę.


1) Filar obrony przed utratą pracy:

Pokrycie przez państwo 40 % wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, 40 %  ma pokryć pracodawca, jeżeli nie zwolni pracowników.
Samozatrudnieni i osoby na umowach zleceniach i o dzieło w sytuacji spadku dochodów otrzymają jednorazowe świadczenie ok. 2 tys. zł.
Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków - zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie.
Pracownicy mogą skorzystać z wakacji kredytowych w bankach.
Pracownicy z Ukrainy otrzymają automatyczne wydłużenie wiz i pozwoleń na pracę.
Wypłaty 500+ i trzynastej emerytury niezagrożone.

2) Pakiet osłonowy dla przedsiębiorców:
Odsunięcie płatności ZUS - szczegóły na stronach ZUS-u.
Rozłożenie składek na ZUS na raty.
Rozwiązania antylichwiarskie, walka z podwyższonymi cenami.
Gwarancje kredytowe.
Mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł. (pożyczki bezzwrotne dla przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób, którzy nie zwolnia pracowników).
Leasing operacyjny dla sektora transportowego.
Częściowe przywrócenie handlu w niedziele.

Rząd informuje, że nie zabraknie żywności, stabilność banków nie jest zagrożona. Polska na takie spowolnienie gospodarcze jest przygotowana.  

Po wprowadzeniu ustawowym i uszczegółowieniu powyższego pakietu będziemy na bieżąco informować.

CS i-BHP.