Od 11.03.2021 nowe obostrzenia

12.03.2021


10.03.2021 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Nowa regulacja przewiduje, że ozdrowieńcy będą poddawani szczepieniu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Regulacja wynika z przesłanek klinicznych.

Wprowadzono również dodatkową grupę osób zwolnionych z nakazu zasłaniania nosa i ust – od czwartku maseczki nie będą musiały nosić osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Uprawnione do szczepień w ramach etapu I będą osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto jeszcze leczenia, jak również biorcy przeszczepu oczekujący na przeszczepienie.

W rozporządzeniu zapisano, że od 13 marca województwo pomorskie będzie zakwalifikowane jako obszar szczególnego narażenia zakażeniem. Jest tam duża liczba zakażeń wśród mieszkańców. Obszarem szczególnego narażenia nadal pozostaje również województwo warmińsko-mazurskie.

Nowelizacja wprowadza przepis, zgodnie z którym kwarantanny (również po przekroczeniu granicy) nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Lockdown w województwach mazowieckim i lubuskim - zamknięte będą hotele, ograniczenia w działalności galerii handlowych, zamknięte zostaną kina teatry i inne miejsca kultury, zamkniemy również miejsca, które do tej pory były dopuszczone do prowadzenia aktywności fizycznej – baseny, sauny i inne obiekty – wyliczał. Nauczanie w klasach I-III przejdzie w tryb hybrydowy. Zmiany obowiązywać będą do 28 marca.

Jak podkreśla Miniosterstwo, musimy stosować podstawowe reguły bezpieczeństwa, takie jak zasłanianie twarzy, zachowywanie dystansu czy wietrzenie pomieszczeń. Minister Niedzielski zaznaczył, że jeżeli w skali kraju będziemy mieli permanentny deficyt łóżek covidowych, będą brane pod uwagę scenariusze, zgodnie z którymi otwierane będą szpitale tymczasowe w tych regionach, gdzie sytuacja jest lżejsza, i tam będą przewożeni pacjenci.

W czwartek w raporcie epidemicznym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej w tym roku dziennej liczbie 21 045 nowych zakażeń. Ostatniej doby odnotowano śmierć kolejnych 375 pacjentów.

​CS i-BHP